czwartek, 17 marca 2016

Mapa sztuki polskiej XX wieku

Z Waszej aktywności na facebookowej stronie bloga wynika, że to właśnie mapy myśli cieszą się największym zainteresowaniem! Zapewne dlatego, że pozwalają na szybkie i przystępne usystematyzowanie wiedzy z historii sztuki. Czas więc na kolejną, tym razem poświęconą sztuce polskiej dwudziestego wieku. Przygotowanie tego typu mapy jest oczywiście wyzwaniem jeszcze większym niż w przypadku mapowania sztuki nowoczesnej i współczesnej na świecie. Siłą rzeczy, należy dokonać pewnego wyboru i zdecydować o tym kogo wyróżnić jako postać istotną czy wręcz emblematyczną dla danej grupy, nurtu lub formy wypowiedzi artystycznej.

Oto krótka instrukcja jak czytać tę mapę:
Przede wszystkim starałam się położyć nacisk na tendencje i grupy artystyczne, których rozkwit można zaobserwować głównie w pierwszej połowie XX wieku. Ich znajomość i umiejętność połączenia z konkretnymi artystami (zwłaszcza dwoma-trzema głównymi przedstawicielami) jest bardzo ważna w kontekście egzaminu maturalnego.
W kilku przypadkach wyszczególniłam artystów, którzy należą do danego ugrupowania, ale jednocześnie znacznie się wyróżniają, np. z uwagi na ekscesywną wręcz kreatywność i różnorodność jak miało to miejsce w przypadku Witkacego - artysta należał do grupy Formistów, ale jego zainteresowania twórcze i przedsięwzięcia typu Firma Portretowa czy eksperymenty fotograficzne wykraczały znacznie poza kadr programowej działalności tego ugrupowania. Inny przykład to Andrzej Wróblewski, jego wczesna twórczość łączona jest z estetyką realizmu socjalistycznego, ale z czasem oddala się ona coraz bardziej w kierunku abstrakcji i czyni z niego artystę łamiącego schematy, trudnego do ostatecznego zaklasyfikowania. Eugeniusz Zak z kolei był związany z grupą Rytm, ale z uwagi na jego studia i długie pobyty w Paryżu należy jednocześnie do tzw. École de Paris o czym również nie należy zapominać.
Natomiast wśród artystów reprezentujących sztukę ostatnich dziesięcioleci XX wieku można zaobserwować dużo większy indywidualizm. Na mapie znalazło się więc kilka najważniejszych nazwisk, które każdy maturzysta powinien sobie przyswoić.


Owocnej nauki z nową mapą! Teraz nie macie już wymówki aby odkładać powtórki ze sztuki współczesnej na bok!

Sztuka polska XX wieku - mapa myśli


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze!