Jak na pewno zdążyła(e)ś się zorientować, nie istnieje właściwie żadna książka, która stanowiłaby pełne i rzetelne kompendium wiedzy na temat historii sztuki. Dlatego też warto korzystać z możliwie jak najróżniejszych źródeł, często choćby nawet tylko je przeglądając (jest to zwłaszcza istotne ze względu na materiał ilustracyjny - czasem to samo dzieło sztuki, przeważnie rzeźba lub budowla, może być ukazywane pod różnymi kątami w zależności od ujęcia, co bywa mylące).
W księgarniach można znaleźć książkę, która najczęściej jest wykorzystywana jako właśnie swego rodzaju podręcznik do nauczania historii sztuki. Nie jest ona idealna niemniej jednak każdy maturzysta powinien się z nią zapoznać. Niewątpliwie mocną stroną są tu opisy sytuacji historyczno-społeczno-kulturalnej wprowadzające do każdej epoki (przydatne zwłaszcza przy pisaniu wstępów do wypracowań na poziomie rozszerzonym). Poniżej podaję bibliografię:
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka (tom 1), WSiP, Warszawa 2005.
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności (tom 2), WSiP, Warszawa 2005.
Istnieje również kilka książek, w które najlepiej zaopatrzyć się już na początku nauki, gwarantuję, że taka inwestycja się opłaci, będą Ci one potrzebne zarówno w perspektywie matury jak i dalszych studiów:
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN, Warszawa 2006.
Tutaj znajdziesz wszystkie terminy i metodologiczne definicje z poszczególnych dziedzin historii sztuki; jest to niezwykle ważne, ponieważ na egzaminie musisz operować fachowym językiem (np. kolumna, to pionowy element konstrukcyjny, etc.);
Nie przejmuj się jeśli na początku nauki nie będziesz potrafił(a) opisywać dzieł sztuki z odpowiednią biegłością terminologiczną, moje wskazówki i ten słownik pomogą Ci wypracować warsztat, który z czasem stanie się automatyczny.
Koch Wilfried, Style w architekturze, Świat Książki, Warszawa 2005.
Ta książka z kolei jest doskonale zorganizowanym zbiorem informacji z zakresu architektury, konstrukcji i elementów architektonicznych oraz ich stylowej ewolucji i co najważniejsze, zawiera ogromną ilość planów arkichtektonicznych, których umiejętność rozpoznawania jest wymagana na maturze.
Poniżej podaję jeszcze kilka książek, które w miarę szeroko prezentują zagadnienia z zakresu historii sztuki, przede wszystkim zbierając duży materiał obrazowy w jednym miejscu, zatem są idealne do powtórek i syntezy. Nie są to już pozycje tak niezbędne jak podane wcześniej, nie mniej jednak, warto do nich zaglądać.
Lloyd Christopher, Historia sztuki, Świat Książki, Warszawa 1997.
Levey Michael, Od Giotta do Cézanne’a, Arkady, Warszawa 1972.
Kowalska Bożena, Od impresjonizmu do konceptualizmu, Arkady, Warszawa 1989.
Od Maneta do Pollocka. Słownik malarstwa nowoczesnego, Arkady, Warszawa 1995.
Kębłowski Janusz, Dzieje sztuki polskiej, Arkady, Warszawa 1987.
PS. Nie musisz od razu inwestować dużych pieniędzy we wszystkie wspomniane pozycje, niektóre z nich możesz znaleźć w Internecie w formie pdf lub kupić taniej w antykwariacie/ na aukcji internetowej.
VADEMECUM HISTORIA SZTUKI - MATURA 2014
VADEMECUM HISTORIA SZTUKI - MATURA 2014
wow! dziękuję w imieniu wszystkich maturzystów za założenie tego bloga, wyczuwam, że będzie baaardzo pomocny!
OdpowiedzUsuńmam też pytanie,czy jesteś w stanie doradzić coś a propos olimpiady artystycznej?
W kwestii olimpiady jestem mniej zorientowana, ale może będę mogła odpowiedzieć, na konkretne pytania. Myślę też, że spora ilość informacji, które tu zamieszczam i będę zamieszczać jest pomocna również dla olimpijczyków.
OdpowiedzUsuńKonkretnie chodzi mi o temat pracy własnej. Chciałabym przedstawić twórczość wybranego artysty jednak nie jestem pewna czy może to być twórczość artysty, który głównie zajmuje się performance'm. Jak myślisz?
OdpowiedzUsuńMyślę, że jest to jak najbardziej możliwe, ale najlepiej byłoby napisać do organizatorów olimpiady i się upewnić.
Usuńdzięki serdecznie za założenie bloga! :) Bardzo mi się przyda w mojej nauce do matury z hs.
OdpowiedzUsuńWitam! Jetsem zainteresowana zakupem "vademecum" przygotowanym przez Panią, ale najpierw chciałabym sprawdzić czy warto i prosiłabym o przesłanie darmowej prezentacji, którą oferuje Pani na Allegro. Dzaje maturę rozszerzoną w tym roku, i zależy mi na szybkiej odpowiedzi.
OdpowiedzUsuńDziekuje za zainteresowanie. Prosze sprawdzic maila, wyslalam darmowa prezentacje.
Usuń